PROIECT DIDACTIC
Clasa a IX-a
Profilul: Științe ale naturii
Profesor: Andrei Veronica
Unitatea de învățare: Reacții redox
Tema lecției: Elementul galvanic
Tipul lecției: Lecție de comunicare de noi
cunoștințe
Competențe specifice
1.1. Descrierea
comportării speciilor chimice studiate într-un context dat;
1.3. Explicarea observaţiilor efectuate în scopul
identificării unor aplicaţii ale speciilor şi proceselor chimice studiate;
2.1. Efectuarea de investigaţii pentru evidenţierea
unor caracteristici, proprietăţi, relaţii;
2.2. Colectarea informaţiilor prin observări
calitative şi cantitative;
3.3 Evaluarea strategiilor de rezolvare a
problemelor pentru a lua decizii asupra
materialelor/condiţiilor analizate;
4.1 Modelarea conceptelor, structurilor, relaţiilor,
proceselor, sistemelor;
4.2 Folosirea corectă a terminologiei specifice
chimiei;
5.2 Anticiparea efectelor unor acţiuni specifice
asupra mediului înconjurător;
Obiective operaționale
O1 - Să descrie principiul de funcţionare al unei pile
electrice;
O2 - Să realizeze experimental un element galvanic
si să indice rolul elementelor din montaj;
O3- Să
modeleze ecuațiile proceselor chimice ce au loc la electrozi;
O4 - Să reprezinte corect simbolul pilelor electrice;
O5 - Să precizeze domeniile de utilizare în tehnică a
pilelor galvanice;
O6 - Să rezolve exerciţii şi probleme folosind noțiunile teoretice acumulate;
Strategia
didactică
Metode şi procedee
didactice: conversaţia euristică,
învăţarea prin descoperire şi cercetare, algoritmizarea, experimentul de
laborator, modelarea, problematizarea.
Mijloace de
învăţământ: manual, culegeri de
probleme, fişe de lucru, laptop, acces la internet, videoproiector, reactivi
şi ustensile de laborator.
Forme de
organizare a activităţii: activitate frontală, individuală,
în echipă.
Bibliografie: programa școlară, planificarea, manual de chimie
clasa a IX-a, Editura LVS Crepuscul,
culegere de probleme clasa a IX-a.
Durata: 50 min.
Valori și atitudini
- Respect pentru adevăr și rigurozitate;
- Inițiativă personală, interes și curiozitate;
- Dispoziție de a considera ipotezele ca idei ce trebuie testate,
- Deschidere și dispoziție de a asculta părerile altora;
- Interes pentru explorarea diferitelor modalități de comunicare, inclusiv pentru cele furnizate de TIC;
- Aprecierea critică a raportului între beneficii și efectele indezirabile ale aplicării tehnologiilor;
- Grija față de propria persoană, față de ceilalți și față de mediu.
DESFĂȘURAREA LECȚIEI
Structura lecției
|
Conținut și sarcini de instruire
|
Strategia didactică
|
Modalități de evaluare
|
|
Activitatea profesorului
|
Activitatea
elevilor
|
|||
I. Moment organizatoric
|
Se asigură condiții optime pentru buna desfășurare a lecției;
Verificarea prezenţei elevilor, materialul didactic corespunzător;
|
Elevii vor avea pe bănci caietul, fișa de lucru, tableta PC/laptopul
|
Dialogul
|
|
II. Captarea atenției
|
Verifică temele scrise și face completări dacă există teme nerezolvate;
Reactualizează cunoștințele despre procesele de oxidare și reducere
|
Elevii notează în caiet
indicațiile sau modul de rezolvare a problemelor.
Răspund la întrebările recapitulative.
|
Conversația
Problematizarea
|
Observarea sistematică a activității elevilor
|
III. Anunțarea temei
|
Scrie
titlul pe tablă:
Pile electrochimice
Precizează
obiectivele lecţiei.
|
Notează
titlul lecţiei în caiete.
Sunt
atenţi la obiectivele lecţiei
|
Conversația
|
|
IV. Prezentarea conținutului și dirijarea învățării
|
Termeni sinonimi: pile galvanice, elemente
galvanice;
Repartizează elevilor fișele de activitate.
Prezintă căteva noțiuni privind istoricul pilelor galvanice (Galvani.
Volta);
Definește pila galvanică (Zn-Cu), prezintă elementele componente, rolul
lor;
Realizează împreună cu elevii montajul elementului galvanic conform fișei
de activitate, modeleză ecuațiile proceselor de oxidare de la anod și
reducere la catod, stabilesc sensul de deplasare a curentului electric,
modificările electrozilor, simbolizarea pilei. Pentru înțelegerea proceselor
generatoare de curent elevii vizionează imaginile oferite de aplicațiile Web
2.0.
(anexez link-ul întreg mai jos)
|
Sunt
atenţi la indicaţiile profesorului, cer explicaţii dacă este nevoie,
efectuează experimentele, îndrumaţi de profesor, răspund la întrebări privind
procesele observate, modificările la electrozi. Notează informațiile noi în
caiete.Vizualizează imaginile oferite de aplicația Weeb 2.0. Notează în fişa
de lucru observaţiile şi concluziile.
|
Conversaţia euristică
Descoperirea dirijată
Experimentul
Problematizarea
Algoritmizarea
Asaltul de idei
Modelarea
|
Analiza răspunsurilor
|
V. Asigurarea feed-back-ului
|
Verifică
fișele elevilor și corectează eventalele greșeli.
Face aprecieri în legătură cu modul de lucru al elevilor.
|
Prezintă rezultatele
activităţii experimentale
Notează în fişa de lucru,
ecuaţiile reacţiilor chimice şi concluziile.
|
Problematizarea
Algoritmizarea
|
Aprecieri verbale
|
VI. Evaluare
|
Solicită
elevilor să rezolve testul de cunoștințe oferit de aplicația Web 2.0.
Face aprecieri asupra participării elevilor la lecţie şi va nota elevii
care au fost activi.
|
Elevii rezolvă testul oferit de aplicația Web 2.0 și ascultă aprecierile
profesorului.
|
Problematizarea
|
|
VII. Tema pentru acasă
|
Realizarea unui proiect, prezentat sub forma unei prezentări
Power Point, cu tema:
„Baterii reîncărcabile”.
|
Notează tema pentru acasă și indicațiile privind
conținutul proiectului.
|
Descoperirea dirijată
Asaltul de idei
Modelarea
|
Notarea portofoliului
|
FIŞA DE
ACTIVITATE EXPERIMENTALĂ
Experiment
|
Reactivi și ustensile
|
Modul de lucru
|
Ecuațiile
reacțiilor chimice
|
Observații și concluzii
|
Pila Zn-Cu
|
- 2
pahare Berzelius
-
soluţie de ZnSO4
-
soluţie de CuSO4
-
soluţie de KCl
-
lamelă de zinc
-
lamelă de cupru
- fir
conductor
- tub
de sticlă în formă de U
-
întrerupător
-
voltmetru
|
Într-un
pahar Berzelius turnați o soluție de sulfat de zinc de concentrație 1M, și
cufundați în soluție o placă de zinc.
Construiți
în aceeași manieră un electrod de cupru.
Se
umple un tub în formă de U cu soluția saturată a unei sări (KCl). Capetele
tubului se astupă cu dopuri de vată sau hârtie de filtru. Tubul numit punte
de sare se introduce cu câte un braț în fiecare pahar.Între plăcile de cupru și zinc se conectează cu fire conductoare un voltmetru
și un întrerupător.
Închideți circuitul cu ajutorul întrerupătorului și observați acul indicator al voltmetrului
|
A(-) Zn® Zn+2 + 2e-
Oxidare
C (+) Cu+2+ 2e-® Cu Reducere
Reacția
generatoare de curent:
Zn+ Cu+2® Zn+2 + Cu
Simbolul pilei:
Zn / Zn+2// Cu+2/Cu
|
La
închiderea circuitului se observă deviaţia acului voltmetrului, deci apariţia
unei diferenţe de potenţial
Electrodul
de Zn se „consumă”, iar electrodul de cupru se îngroaşă, depunându-se pe el,
un strat de cupru.
Voltmetrul
indică 1,1V.
|
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu